
O projektu
Brez poznavanja in razumevanja zapletenega zgodovinskega razvoja in pripovedi je nemogoče razumeti kompleksnost sedanje evropske družbe, zlasti za mlajše generacije. V večini držav članic Evropske Unije je poučevanje zgodovine v sistemu formalnega izobraževanja pretežno osredotočeno na nacionalne, če ne celo patriotske zgodovinske pripovedi. Posledica tega pristopa je, da mladi nimajo dovolj znanja o širši, nadnacionalni in skupni evropski zgodovini.
Resistance želi spodbuditi skupno kulturo spominjanja, medsebojnega razumevanja in medkulturnega dialoga med mladimi iz šestih držav EU z obeleževanjem pomembnih zgodovinskih prelomnic in političnih sprememb v 20. stoletju.
Cilji projekta:
-
izboljšati izobraževanje o zgodovini z razvojem novih mednarodnih zgodovinskih perspektiv in nove metodologije poučevanja zgodovine z uporabo gledališča,
-
obeležiti pomembne zgodovinske prelomnice in politične spremembe v 20. stoletju v Evropi,
-
spodbuditi zanimanje mladih za raziskovanje nadnacionalne evropske zgodovine, da bi razvili evropsko identiteto,
-
spodbujati vrednote odprte demokratične družbe ter boj za svobodo, pravičnost, enakost in temeljne človekove pravice.
Načrtovanih je skupno 8 mednarodnih dejavnosti. Ena delavnica in 7 festivalov, 6 na kraju samem in 1 na spletu. Partnerji iz vsake države bodo pripravili mladinsko gledališko igro, organizirali festival s 6 predstavami v svojem kraju, povabili eno novo partnersko organizacijo in njihovo predstavo poslali na 5 festivalov v partnerskih državah. Predstava bo trajala 45 minut, po vsaki predstavi pa bo potekala razprava z mladim občinstvom.
Teme partnerskih držav:
Nizozemska: proces dekolonizacije,
Češka: praška pomlad leta 1968,
Francija: maj '68,
Portugalska: revolucija nageljnov 1974,
Slovenija: razpad Jugoslavije,
Italija: upor in maščevanje.
Partnerji projekta
Gledališče Glej (Slovenija)
NDM Ateliér (Češka)
delleAli Teatro (Italija)
Het Stichting Theaterschip (Nizozemska)
Theatro Circo (Portugalska)
Paul-Valéry Montpellier 3 University (Francija)
Podpora
Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije, programa CERV - Državljani, enakost, pravice in vrednote.
Vsebina komunikacije je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.
