platforma za sodobne uprizoritvene prakse
Galerija
TRIGGER 2020
Letošnja druga TRIGGER platforma 2020 se zaradi pandemije odvija v več sklopih. Organiziramo jo v koprodukciji s Centrom za kreativnost in partnerstvu Bunkerja, Momenta Maribor, Mesta žensk, Pekinpaha ter Slovenskega mladinskega gledališča (program Nova pošta).
Osnovne koordinate:
* TRIGGER showcase 29. -31. avgust 2020 (program si lahko ogledate spodaj)
* Delavnica razvijanja strategij internacionalizacije z Ivo Horvat: 1. - 3. september 2020
* Politično je osebno: k novemu političnemu teatru (spletni pogovor z Bertrandom Lesca in Nasijem Voutsasom) 7. december 2020
* TRIGGER – Program individualiziranih mentorstev: november-december 2020 (več informacij spodaj)
PROGRAM SHOWCASE TRIGGER 2020
Sobota, 29. avgust
11.00 -12.00 (Lokacija: Gledališče Glej) uvodno predavanje Zale Dobovšek in Maje Šorli, ki bosta kontekstualizirali lokalne pogoje in umetniške smernice.
13.00 (Lokacija: Gledališče Glej)
NEJA TOMŠIČ: OPIJSKE LADJE vizualni esej s čajnim obredom // dolžina: 90 min // produkcija: Neja Tomšič in Gledališče Glej, koprodukcija: MoTA
15.00 (Lokacija: Gledališče Glej)
NEJA TOMŠIČ: OPIJSKE LADJE vizualni esej s čajnim obredom // dolžina: 90 min // produkcija: Neja Tomšič in Gledališče Glej, koprodukcija: MoTA
17.30 (Lokacija: Stara mestna elektrarna)
SIMONA SEMENIČ: DRUGIČ // performans // dolžina: 70 min // produkcija: Mesto žensk
19.00 (Lokacija: MODERNA GALERIJA)
OLJA GRUBIČ: GOLO ŽIVLJENJE // performans // dolžina: 50 min // produkcija: VIA NEGATIVA
22.00 (Lokacija: Stara mestna elektrarna)
LEJA JURIŠIĆ, MILKO LAZAR: De Facto (pojdi s seboj) // performans// dolžina: 70 min // produkcija: Pekinpah, Leja Jurišić, koprodukcija: Cankarjev dom
Nedelja, 30. avgust
17.00 (Lokacija: Španski Borci)
Vito Weis, Uroš Kaurin: HEROJ 2.0 - Predstava vseh predstav // performans // dolžina: 90 min // produkcija: Moment, koprodukcija: EN-KNAP Ljubljana
19.00 (Lokacija: Gledališče Glej)
Urška Brodar, Jure Novak, Katarina Stegnar: KATARINA PO NAROČILU // predstava // dolžina: 70 min // produkcija: Gledališče Glej; koprodukcija: Zavod Poza
20.00 (SI) in 22.00 (EN) (Lokacija: Stara mestna elektrarna)
MARKO BULC: PRVA ALTRUISTIČNA PREDSTAVA // performans // dolžina: 60 min // produkcija: Bunker, Ljubljana
Ponedeljek, 31. avgust
14.00 - 16.00 (Lokacija: Gledališče Glej)
Predavanje in pogovor o internacionalizaciji, platformah in vzhodnih kontekstih z Anniko Üprus in Nevenko Koprivšek.
17.00 (Lokacija: Gledališče Glej)
NEJA TOMŠIČ: OPIJSKE LADJE vizualni esej s čajnim obredom // dolžina: 90 min // produkcija: Neja Tomšič in Gledališče Glej, koprodukcija: MoTA
18.00 (Lokacija: Slovensko mladinsko gledališče)
Žiga Divjak: Gejm // avtorska predstava // dolžina: 110 min // produkcija: Slovensko mladinsko gledališče; Maska Ljubljana
21.00 (Lokacija: ŠD Tabor)
BETON LTD.: ICH KANN NICHT ANDERS // performans // dolžina: 60 min // produkcija: Bunker, Ljubljana
22.00 (Lokacija: Stara mestna elektrarna)
Tatovi podob // Tehnoburleska //Dolžina: 75 min // Produkcija: Emanat, Ljubljana
Torek- četrtek; 1. -3. september
10.00 - 16.00 (Lokacija: SLOGI - Slovenski gledališki inštitut)
Okolja in strategije internacionalizacije projektov /// Praktična delavnica za producente in umetnike z Ivo Horvat (ArtRepublic)
Program individualiziranih mentorstev
Program individualiziranih mentorstev je del dejavnosti platforme TRIGGER, ki se fokusirajo na prenos znanja in veščin. Program se bo osredotočil na personalizirano strukturo programa, ustvarjenega na podlagi analize in študije profila in projekta vsakega udeleženca. Program se usmerja v potrebe po razvoju strokovnih veščin, povezanih z značilnostmi, sposobnostmi in lastnostmi vsakega posameznika - projekta in umetnika, s ciljem krepitve veščin umetnikov za vizionarski in inovativen pristop k njihovemu poklicu.
Program je zastavljen tako, da omogoča kontinuirano spremljanje dela in reševanje izzivov, s katerimi se umetniki srečujejo tekom koncipiranja in razvoja produkcije (trajal bo med 6 in 9 mesecev). Koledar dela bo zgrajen organsko, program pa vključuje štiri segmentirana srečanja razporejena tako, da ustrezajo časovnici razvoja vsakega izbranega projekta in umetnika. Univerzalne metode in orodja bodo usmerjena v konkretne rezultate njihovega vsakdanjega dela. Udeleženci jih bodo lahko uporabljali tekom procesa in reflektirali njihove učinke in uporabnost na naslednjem srečanju.
Kako bo potekalo mentoriranje?
Prvo srečanje bo osredotočeno na predstavitev projekta, njegovo konceptualizacijo, komunikacijo in strategije prezentacij. Umetniki bodo predstavili sebe, svoje delo, strategije umeščanja projektov v nacionalnem in internacionalnem okviru in predstavili dosedanje izkušnje z mednarodnimi sodelovanji in gostovanji.
Na drugem srečanju bodo umetniki predstavili dopolnjeno verzijo svoje predstavitve in raziskali specifične primere trgov, za katere bi bil njihov projekt lahko zanimiv, pripravili strateški načrt in evalvacijo prihodnosti projekta.
Tretje srečanje bo namenjeno udejanjanju zastavljene strategije, četrto pa evalvaciji preko spremljanja doseženih ciljev in prilagoditev detajlov strategije.
Kdaj se bodo odvijala srečanja in kaj so naloge sodelujočih?
Prva tri srečanja so načrtovana do konca leta 2020, četrto pa bo izvedeno približno šest mesecev kasneje z namenom pregleda doseženih strateških ciljev.
Prvi sklop srečanj se bo odvil: 17. in 18. novembra 2020 (med 10h in 13h, ena ura na umetnika/projekt)
Vsak izmed udeležencev mora tekom mentoriranja skrbeti za dokumentacijo procesa in razvoja osebne strategije. V proces je kot opazovalka vključena tudi lokalna mentorica Barbara Poček, ki bo lahko umetnikom po zaključku mentoriranja pomagala pri profesionalnem razvoju projekta.
Cilji programa:
- Nadgradnja veščin koncipiranja, predstavljanja in diseminacije projekta.
- Vzpostavitev organskih načinov komunikacije z drugimi profesionalci.
- Vzpostaviti idejo strategije, ki detekira potencialne uspešne trge za vsak projekt.
- Iskanje razvojnih partnerjev.
- Vzdrževanje in utrjevanje dolgoročnih partnerstev.
O mentorici
Iva Horvat je univerzitetna profesorica kineziologije, plesalka, koreografinja in režiserka. ArtRepublic je agencija za strategije in mobilnost na polju uprizoritvenih umetnosti, ki jo Iva vodi s soustanoviteljico Elise Garriga. V letu 2019 je postala gostujoča predavateljica na HKU univerzi za umetnost v Utrechtu in mentorica programa Producers Development v Grand Teatre Groningen. Redno predava in vodi delavnice o internacionalizaciji, distribuciji in prodaji po Evropi, Aziji in Amerikah.
O platformi TRIGGER
TRIGGER je platforma za sodobne uprizoritvene prakse, ki jo Gledališče Glej razvija skupaj s Centrom za kreativnost, Momentom, Slovenskim mladinskim gledališčem in Zavodom Maska (program Nove pošte), Mestom žensk, Pekinpahom in Bunkerjem.
Projekt je del partnerske mreže Platforme Center za kreativnost. Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija.
Politično je osebno: k novemu političnemu teatru
spletni pogovor Bertrand Lesca in Nasi Voutsas
Ponedeljek, 7, december 2020, ob 11h
Bertrand Lesca in Nasi Voutsas sta letošnja prejemnika prestižne nagrade Forced Entertainement in ljubljenca festivalskih občinstev po vsem svetu. Njun umetniški izraz je mogoče strniti v preprosto sintagmo politično je osebno in osebno je politično. Vojna v Siriji, globalna ekološka katastrofa, migracije znotraj Trdnjave Evropa. Noben konflikt ni tako velik, da ga ne bi bilo mogoče strniti v boj med dvema performerjema. Bertrand in Nasi se s humorjem lotevata razlik, ljubezni, frustracij, sovraštva in sprave. Pred nami se na odru zrcali vsa paradoksalnost političnih kriz, ki jih živimo, in sproža vprašanje, kako jih lahko premagamo. Veljata za enega najbolj svežih in inovativnih sodobnih performerjev svoje generacije v Evropi, ki na novo izumljata politični teater.
Veseli nas, da bomo v sklopu mednarodne platforme TRIGGER, ki jo prirejamo v koprodukciji s Centrom za kreativnost in v partnerstvu z Momentom, Mestom žensk, Pekinpahom, Slovenskim mladinskim gledališčem in Masko (s programom Nova pošta) ter Bunkerjem, Bertranda in Nasija prihodnje leto z njuno uspešnico Palmyra gostili tudi v Ljubljani.
V ponedeljek, 7. decembra, ob 11.00 pa se lahko pridružite njunemu spletnemu pogovoru v živo. Moderirali ga bosta Barbara Poček (Gledališče Glej) in Nika Bezeljak (Moment). Dostopen bo na tej spletni povezavi.
V prvem delu se bomo z umetnikoma pogovarjali o njunem razumevanju političnega, političnosti medsebojnih odnosov ter političnih silnic, ki oblikujejo sodobne konflikte, ki ju naslavlja njuna umetniška praksa.
V drugem delu se bomo osredotočili na vprašanje produkcijskih strategij. Bertrand in Nasi delujeta kot neodvisna kompanija, ki večinoma živi od mednarodnih gostovanj. Gre za produkcijski model, ki ga v Sloveniji praktično ne poznamo. Kakšni so izzivi tovrstnega dela, kako načrtujeta strategije delovanja, koliko so njune odločitve vezane na lokalne produkcijske pogoje in koliko na strateške usmeritve, kako pristopata k financiranju in ustvarjanju, ter seveda - kako na njun umetniški in produkcijski proces vpliva dejstvo, da ju ločujejo politične meje različnih državljanstev, držav bivanja, kultur in posledičnih konfliktov.
Skupaj z Momentom iz Maribora in Centrom za kreativnost smo v letu 2020 v okviru platforme TRIGGER načrtovali izvedbo predstave Palmyra in delavnice Politično v sobi tako v Ljubljani kot v Mariboru. Žal smo morali zaradi epidemiološke situacije gostovanje prestaviti, in se zanj dogovarjamo v letu 2021.
Bertrand Lesca in Nasi Voutsas (Francija / Velika Britanija) sta najbolj prepoznavna po trilogiji, ki v zadnjih letih naslavlja vprašanje globalnih konfliktov: EUROHOUSE (2016), PALMYRA (2017) in ONE (2019). Trilogija se ukvarja s kompleksnimi družbenimi vprašanji, kot so denimo odnos periferije (konkretno Grčije) in Evropske unije, vojne v Siriji in vzpon ekstremne desnice, pri čemer so teme vedno predstavljene v dostopni in neposredni formi. Njuna najnovejša predstava THE END je plesni uvid v razpad delovnega odnosa v luči globalne klimatske katastrofe.
Na svetovnih odrih sta se proslavila kot ustvarjalca originalnega političnega gledališča. Njuno delo je začelo nastajati v dobi zategovanja pasu - ekonomskega in ustvarjalnega, kar se zrcali tako v načinu dela kot njunem umetniškem izrazu. Gibljeta se med živo umetnostjo in teatrom. Prek humorja in njune odrske dinamike občinstvo in sebe postavljata pred izziv preizpraševanja aktivne vloge opazovalca globalnih konfliktov. Delujeta po principih agresivne preprostosti, močnega smisla za humor in igro, s ciljem, da premikata meje in hodita po robu, raziskujeta, navdušujeta in podpihujeta, nikoli nista dolgočasna brez potrebnega vznemirjenja in nikoli vznemirljiva zavoljo vznemirljivosti same.
Pod okriljem produkcijske hiše Farnham Maltings in v sodelovanju z MAYK sta prepotovala večino Evrope, Amerik in Avstralije.
TRIGGER je platforma za sodobne uprizoritvene prakse, ki jo Gledališče Glej razvija skupaj s Centrom za kreativnost, Momentom, Slovenskim mladinskim gledališčem in Zavodom Maska (program Nove pošte), Mestom žensk, Pekinpahom in Bunkerjem.
Projekt je del partnerske mreže Platforme Center za kreativnost. Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija.
O platformi TRIGGER
Trigger je platforma za sodobne uprizoritvene prakse, ki jo Gledališče Glej razvija skupaj s Centrom za kreativnost, Momentom, Slovenskim mladinskim gledališčem in Zavodom Maska (program Nove pošte), Mestom žensk, Pekinpahom in Bunkerjem. Namenjena je krepitvi kompetenc neodvisnih producentov in umetnikov s poudarkom na internacionalizaciji in mednarodnih povezavah. Platforma združuje showcase produkcije s potencialom za mednarodni trg, serijo pogovorov, predavanj in delavnic s kuratorji različnih tujih festivalov, agenti, specialisti za distribucijo in mednarodna sodelovanja. Namen platforme je pridobivanje specializiranih znanj s področja oblikovanja strategij in metodologij za distribucijo, mreženje in internacionalizacijo sodobnih scenskih umetnosti.
Cilji platforme:
- izboljšati konkurenčne možnosti za slovenske umetnike na mednarodnem trgu;
- izboljšati položaj za slovenske producente s področja neodvisne uprizoritvene produkcije;
- izboljšati možnosti distribucije neodvisne produkcije s področja uprizoritvenih umetnosti nacionalno in mednarodno;
- skrbeti za prenos kompetenc na področjih, kjer v Sloveniji ni formalnih ali neformalnih možnosti izobraževanja in napredovanja (s področja produkcije, managementa in tehničnih podpornih poklicev);
- vzpostavljati in vzdrževati povezave s pomembnimi evropskimi festivali in producenti;
- promovirati slovenske umetnike in produkcije s področja uprizoritvenih umetnosti;
- dolgoročno vplivati na raznovrstnost domače produkcije zaradi izmenjave dobrih praks in izkušenj v tujini;
- skrbeti za večjo stabilnost domačih producentov.
Sodelujoči producenti:
Koprodukcija:
Strateški razvoj:
Slovensko mladinsko gledališče in Maska Ljubljana (program Nova pošta)
Povezave
Delo: Sodobna umetnost vedno strmi v oči sveta
SiGledal: V Gleju mednarodna gledališka spoznavanja v sklopu platforme Trigger
RTV Slovenija - Kultura po Odmevih: Platforma za sodobne uprizoritvene prakse TRIGGER
STA: Iva Horvat za STA: V krizi se v uprizoritvenih umetnostih dogaja renesansa
MMC RTV SLO: S korono smo se zavedli, da je na drugi strani nekaj, kar ni več tako stabilno, kot je bilo
Tagesmeldung: TRIGGER-Plattform – Überblick und Showcase der freien slowenischen Theater- und Produzentenszene
KulturForum Europa: TRIGGER-Plattform
TRIGGER 2020 je del partnerske mreže Platforme Center za kreativnost. Projekt Center za kreativnost sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija.
Platformo TRIGGER 2020 sofinancirajo tudi Ministrstvo za javno upravo, Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.